Náš tým lektorů
Alina Dubik - Island
Alina Dubik je mezzosopranistka polského původu, která již více než dvacet let žije na Islandu, kde se usadila se svou rodinou a získala islandské občanství. Studovala zpěv na Univerzitě v Gdaňsku pod vedením Barbary Iglikowské a magisterské studium absolvovala s vyznamenáním v roce 1985.
Po studiích působila jako sólistka Krakowské opery, s níž vystupovala po celém světě. Později se usadila na Islandu, kde pravidelně spolupracuje s Islandskou operou a Islandským symfonickým orchestrem. Na operních jevištích ztvárnila mimo jiné Carmen (Bizet), Azucenu v Trubadúrovi (Verdi), Xerxe (Händel), Orfea (Gluck), Třetí dámu v Kouzelné flétně (Mozart), matku Lucie v Sedláku kavalírovi (Mascagni), Filippjevnu v Evženu Oněginovi (Čajkovskij) a Mary v Bludném Holanďanovi (Wagner). Vystupuje také jako koncertní pěvkyně, mj. v dílech Mozarta, Verdiho, Mahlera, Brahmse a dalších.
Jako interpretka písňového repertoáru se věnuje skladbám ruských, francouzských a německých autorů, např. Brahmse, Musorgského, Glinky, Rachmaninova, Faurého či Šostakoviče. Vedle sólistické dráhy působí jako pedagožka klasického zpěvu v Reykjavíku. Připravila řadu studentů na profesionální pěveckou dráhu a na studium na prestižních vysokých školách, například Mozarteum v Salcburku, Royal Academy of Music v Londýně či Thornton School of Music při University of Southern California v Los Angeles.

Michaela Koudelková - Česko
Michaela Koudelková v roce 2023 vystudovala hru na zobcovou flétnu s trojitým vyznamenáním „cum laude“ na Hochschule für Musik und Theater v Hamburgu pod vedením Petera Holtslaga v rámci studia Konzertexamen. V témže roce také obhájila disertační práci na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Svá magisterská studia ukončila v roce 2016 cum laude na Akademii Muzycznej w Krakowie ve třídě Petera Holtslaga a Erika Bosgraafa. Je také absolventkou Konzervatoře Brno.
V roce 2025 vydala u společnosti Supraphon své debutové album „Corelli – Handel Sonatas“.
V roce 2024 spolu s ensemblem Overtone zvítězila na mezinárodní soutěži XII Concorso Internazionale di Musica Antica „Maurizio Pratola“ v italské l´Aquile. Na téže soutěži Michaela navíc získala zvláštní ocenění „Luigi Tufano“ pro nejlepšího hráče na traverso. V letech 2019 a 2022 se představila na sólových recitálech na Fringe & Fabulous Fringe v rámci Oude Muziek Festival Utrecht. V roce 2019 se stala laureátkou mezinárodní soutěže Tel Aviv Recorder Competition v Izraeli, kde byla oceněna první cenou. Roku 2018 se stala finalistkou celosvětové soutěže Kaleidoscope Vocal and Instrumental Competition v Santa Monice (USA), kde byla vybrána mezi 6 finalistů z celkem 2000 účastníků 88 zemí světa.
Michaela je též součástí nedávno vzniklého uskupení Ensemble Sanguineus, se kterým v roce 2023 debutovala v německém Rheinsbergu jakožto finalisté Rheinsberg Hofkapelle. Tento komorní ensemble se zaměřuje na dobovou interpretaci galantního a preklasicistního období. Ensemble Sanguineus byl v letošním roce vybraný do projektu EEEMERGING+, který se zaměřuje na podporu a rozvoj mladých ensemblů na poli staré hudby. Na jaře roku 2023 se v rámci projektu Fondation Les Arts Florissants Williama Christie společně s ensemblem Overtone a Varsovia Galante představila ve francouzském Thiré.
Michaela je taktéž trojnásobnou laureátkou interpretační soutěže v rámci Letní školy barokní hudby v Kelči a v Holešově (2009, 2010, 2012). V roce 2011 se zúčastnila mezinárodní soutěže Pro Bohemia Ostrava, kde získala 1. místo, titul Laureáta a Absolutního vítěze. V roce 2012 získala 1. místo a celkové vítězství v oboru hra na zobcovou flétnu v celostátní soutěži konzervatoří. V roce 2014 zvítězila v přehrávkách o sólový výstup s Janáčkovou filharmonií Ostrava. Roku 2015 se představila ve finále York Early Music International Young Artists Competition ve Velké Británii se souborem Il Giorno Felice. V roce 2016 získala s Ensemblem Nomen Nescio 2. místo a speciální cenu polského radia Merkury na soutěži komorních ensemblů v Poznani.
Michaela Koudelková se představila na hudebních festivalech v České republice i v zahraničí (Concentus Moraviae, Oude Muziek Festival Utrecht, Tel Aviv Recorder Festival, Festival de Toroella de Montgrí, Svatováclavský hudební festival, Hudební festival Znojmo, Haydnovy hudební slavnosti, Hudební slavnosti, Janáčkův máj, Musica Holešov, Bacha na Mozarta!, Młoda Muzyka Dawna, Opera Nova w Bydgoszczy, Dni Bachowskie, Nitrianská hudobná jeseň, Barok w Radości, Barok na Spiszu, Bach Kraków Festiwal). Vystoupila na koncertech v České republice, Slovensku, Polsku, Rakousku, Německu, Španělsku, Itálii, Francii, Anglii, Norsku, Holandsku, Izraeli a USA.
Jak sólistka i komorní hráčka spolupracuje se soubory jako {oh!} Orkiestra, Collegium Marianum, Musica Florea, La Tempesta, Wrocławska Orkiestra Barokowa, Overtone, Musica Aeterna, Czech Ensemble Baroque, Capella Cracoviensis, Ensemble Opera Diversa, Moravský komorní orchestr, Cornu Copiae. V roli sólistky vystoupila také s Quartetto Nero, Janáčkovou filharmonií Ostrava, Filharmonií Hradec Králové, Orkiestra Barokowa AMuz w Krakowie nebo Sine Nomine Ensemble. Se zmíněnými soubory pracovala pod taktovkou Jose van Immerseela, Rubéna Dubrovskyho, Benjamina Bayla, Fabia Bonizzoniho, Tomáše Netopila ad.
Michaela se zúčastnila mnoha mistrovských hudebních kurzů doma i v zahraničí, kde se vzdělávala pod vedením špičkových lektorů (Bolette Roed, William Dongois, Thijs van Baarsel, Ketil Haugsand, Robert Hollingworth, Rachel Podger, Ashley Solomon, Corina Marti, Andreas Böhlen, Paolo Pandolfo, Rainer Zipperling, etc.) Od roku 2015 se Michaela také aktivně věnuje hře na flauto traverso. V rámci individuálních konzultací se vzdělávala pod vedením Kate Clark, Marcella Gattiho, François Lazarevitche, Jany Semerádové, Lucie Duškové ad.
Michaela Koudelková se věnuje především interpretaci staré hudby a hraje na kopie dobových nástrojů. Od roku 2016 se aktivně věnuje také pedagogické činnosti, vyučuje hru na zobcovou flétnu na Konzervatoři Brno, kde je taktéž garantem zobcové flétny v rámci DVPP Dechové soboty a lektorkou kurzů Mladé talenty. V rámci doktorandského studia vyučovala v letech 2017-2021 barokní a klasicistní komorní hru na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Od roku 2018 je zvána jako lektorka hry na zobcovou flétnu na Letní školu barokní hudby v Holešově. Na Akademii Muzycznej v polských Katovicích založila obor zobcové flétny, který mj. od října 2024 vyučuje.
.jpg)
Gabriel Smallwood - USA
Americký cembalista Gabriel Smallwood (nar. 1998) patří k nejvýraznějším talentům mladé generace na poli staré hudby. V posledních letech si získal přízeň odborné veřejnosti i posluchačů vítězstvími v prestižních soutěžích Musica Antiqua (Bruggy), „Wanda Landowska in Memoriam“ (Poznaň) a Mezinárodní cembalové soutěži v Miláně. Porotu zaujala nejen jeho brilantní technika, ale i mimořádný cit pro styl, artikulaci barokní hudby a důsledné respektování historických pramenů.
Rodák z Jižní Karolíny začal na klavír již ve třech letech; rozhodující setkání s cembalem
ve dvanácti letech v něm probudilo celoživotní vášeň pro historické klávesy. Během středoškolských let se věnoval několika studijním projektům zaměřeným na historickou interpretaci; ty vyústily v komentované recitály a spolupráci se South Carolina Bach Society (sólové i continuové party). Formální studium hry na cembalo zahájil roku 2019 na Universität Leipzig, kde úspěšně završil bakalářský program v oboru hudební teorie a historická interpretace.
Jako sólista i continuový hráč je Smallwood vyhledávaným partnerem předních evropských a amerických souborů – pravidelně hostuje na festivalech v Bruggách, Basileji, Bostonu či Innsbrucku. Fascinace historickými klávesovými nástroji jej přivedla ke studijním pobytům a odborným konzultacím v předních muzeích historických hudebních nástrojů – Sigal Music Museum v Greenville (USA), Hamburku a Bologni; tyto zkušenosti zúročil při nahrávání s NDR Philharmonie a sopranistkou Dianou Damrau pro label Warner Classics. Jeho debutové sólové album (Ramée /Outhere Music, 2025) zazní na kopii hamburského cembala J. H. Hass z roku 1734 a představí raná díla J. S. Bacha.
Smallwoodova tvorba se neomezuje na interpretaci: jako skladatel získal několik národních ocenění v USA. Jeho hudba – inspirovaná barokními formami, avšak využívající současné výrazové prostředky – zazněla například v podání Orchestra of St. Luke’s v Carnegie Hall (2012, projekt Carmina Burana). V poslední době pracuje na cyklu suit pro sólové cembalo, které propojují stylové prvky francouzského klasicismu s moderní harmonií.
Odborné vedení čerpal u Tobiase Schadeho, Mitzi Meyersonové a Menna van Delfta (cembalo), Wolfganga Zerera (varhany) a Alexandra Meinela (klavír); své znalosti dále prohloubil na mistrovských kurzech Christopha Rousseta, Pierra Hantaïe, Frédéricka Haase, Skipu Sempeho, Carole Cerasi či Ketila Haugsanda. V současnosti studuje u Francesca Cortiho a Jörga Andrease Böttichera na Schola Cantorum Basiliensis v Basileji, kde se pod vedením Coriny Marti intenzivně věnuje rovněž středověké a renesanční klávesové literatuře.
Kombinace precizní hráčské techniky, hlubokého historického povědomí a tvořivé fantazie činí z Gabriela Smallwooda interpreta, jehož koncerty slibují nejen virtuosní zážitek, ale i živé setkání s duchem dávných hudebních epoch.

Tereza Horáková - Česko
Pražská houslistka Tereza Horáková (1999) zahájila hudební dráhu na ZUŠ v Hostivaři u MgA. Ondřeje Štochla, roku 2015 nastoupila na Pražskou konzervatoř k prof. Pavlu Kudeláskovi a od 2022 pokračuje u prof. Natalie Prishepenko na Hochschule für Musik Carl Maria von Weber v Drážďanech.
Jako laureátka několika národních soutěží se průběžně zdokonaluje na mezinárodních kurzech (Allegro Vivo u Sophie Jaffé, Ševčíkova akademie u Josefa Špačka, masterclassy s Cynthií Freivogel ad.).
Od dětství intenzivně tíhne k soudobé hudbě. Vystoupila sólově s Komorním orchestrem Berg, se souborem Opera diversa, na koncertech sdružení Konvergence i na festivalu Forfest;
s triem Helix, jehož je spoluzakladatelkou, prezentuje soudobá díla českých i zahraničních autorů doma i v zahraničí.
V roce 2021 přednesla 1. houslový koncert Karola Szymanowského s Karlovarským symfonickým orchestrem pod taktovkou Miriam Němcové.
Paralelně se věnuje historicky poučené interpretaci, zejména německého baroka. Působila jako koncertní mistr Barokního orchestru Pražské konzervatoře (ved. Jakub Kydlíček) a spolupracuje se soubory Concerto Aventino, Collegium Marianum a Czech Ensemble Baroque.
Široký stylový záběr – od soudobých premiér po barokní repertoár na dobové nástroje – dělá z Terezy Horákové všestrannou interpretku s pronikavým hudebním cítěním a přesvědčivým uměleckým projevem.

Richard Závada - Česko
Richard Závada studoval loutnu na Akademii staré hudby při FF MU v Brně ve třídě Miloslava Študenta (2004-2009), na Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Lyon ve třídě Eugena Ferrého (Francie, 2009) a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě Jana Čižmáře (2014-2019). Zúčastnil se také řady interpretačních kurzů pod vedením zahraničních lektorů Dolores Costoyas, Christiána Gutiérreze, Nigela Northa, Ariela Abramoviche, Paula Beiera, Rolfa Lislevanda, Joachima Helda a Briana Wrighta.
Svoje hudební vzdělání začínal jako hráč na klasickou kytaru na ZUŠ Adamov u Miloslava Vávry a pokračoval soukromými hodinami u Jana Korgera (2003-2007). Na elektrickou kytaru u Oty Pinknera (2005-2008). V roce 2002-2003 docházel na soukromé hodiny zpěvu k Pavlovi Josífkovi a od roku 2005 k Haně Málkové. Od roku 2004 se věnuje hře na historické nástroje (šalmaje, dudy, nástroje loutnového typu,…).
Od roku 2006 je uměleckým vedoucím skupiny Bakchus, zabývající se interpretací středověké hudby, se kterou absolvoval několik set koncertů po velké části Evropy a v Japonsku.
V roce 1996 založil rockovou skupinu Kovlad, působil také ve skupině Rammstein revival Brno a hostoval v hudebních ansámblech Czech Ensemble Baroque, Capella Regia Praha, Ensemble Musica Armonia, Ensemble Tourbillon, Westminster Opera (GB), Sinfonietta Baden (AT), Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, Brno Baroque, Polyfonion, … Působil také v různých pěveckých sborech pod vedením Ivany Smolíkové, Alexandera Vacka a Lukáše Sotoláře. V roce 2006 se zúčastnil natáčení mužských sborů na CD a DVD pro americkou metalovou legendu Manowar.
Jako loutnista vystupuje sólově i jako hráč continua. Založil ansámbl Capella Antiqua Brunensis (od 2011), který se zabývá interpretací barokní hudby a rekonstrukcí barokních baletů a loutnové duo Infinitas (od 2012). Aktivně koncertuje v ČR i v zahraničí (Německo, Švýcarsko, Itálie, Francie, Rakousko, Dánsko, Slovensko, Slovinsko, Chorvatsko, Ukrajina, Polsko, Maďarsko, Kypr, Japonsko).
Vystupuje v divadlech v orchestru i na jevišti, např. La Dafne a Don Giovanni v Národním divadle Brno, Romeo a Julie a Draci noci a spol. (sonety) – Divadlo v Celetné, Zkrocení zlé ženy a Jak se vám líbí? – Divadlo na Vinohradech, Dido and Aeneas (Chateau de Panloy – Francie 2013), L’Orfeo v Schloßtheater Schönbrunn (Vídeň 2015), Don Giovanni na Hudebním festivalu Znojmo 2016, natočení hudby k představení Tvrz (Komedie husitská) – Divadlo Bolka Polívky. Příležitostně pracuje pro film a rozhlas – Borgia , Cyril a Metoděj (ČT), Die Pilgerin, Marthes Geheimnis, Die Puppenspieler, Tři mušketýři (BBC), Sofia, Knightfall, Ophelia, Marie Teresie, Jasnovidka 2, Cesta za králem trollů / Askeladden, Whiskey Cavalier, Kriminálka Praha, Dopis pro krále, Kouzelnická královna, Miracle workers 2, reklama na Apericube a The King – PlayStation 4 (Sony), scénická hudba pro Český rozhlas do her David a Bat-šeba od Torgny Lindgrena, Záhada rukopisu, Utrpení svatého Vojtěcha a další. Natáčel také hudbu do slavné počítačové hry Kingdome Come Deliverance od Warhors Studios.

Marek Čermák - Česko/
umělecká příprava opery
Marek Čermák je absolventem orchestrálního dirigování na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Ve své specializaci se soustředí na interpretaci hudby druhé poloviny 18. a počátku 19. století, která je založena na italské stylové tradici. Teoretické a historické poznatky týkající se dobové hudební praxe založil na studiu relevantních pramenů, literatury, traktátů a archiválií z doby 18. a 19. století.
Výsledky jejich důsledné a systematické excerpce využívá nejen pro další formování a tříbení stylové hudební estetiky, ale také k potírání nepatřičných, výrazově škodlivých nánosů a paušálních mýtů prvních průkopníků tzv. autentické interpretace. Ve světle získaných zkušenosti představuje veřejnosti prostřednictvím hudebně-objevných projektů kvalitu umění našich předků jako soubor hodnot bezhprostředně otevírajících vnímání domácího posluchače. Svoji činno rozšířil o výuku na Masarykově univerzitě v Brně v rámci Akademie staré hudby.
Je uměleckým vedoucím souboru Musica Figuralis, spolupracuje se soubory Collegium Wartberg, Societas incognitorum, Capella Ornamentata, Solamente naturali, Le nuove musiche, Czech ensemble baroque, Die Freitagsakademie, Originalklang!Orchester, Ensemble versus.

Sarah Jedličková - Česko/
režijní příprava opery
Sarah Jedličková se věnuje hudební režii a hře na violoncello. V roce 2019 úspěšně absolvovala Pražskou konzervatoř ve třídě M. Kaňky. Souběžně od roku 2016 studovala hudební režii na HAMU v Praze, kde roku 2023 získala magisterský titul a navázala na doktorandský studijní program.
V rámci akademického roku 2020/2021 absolvovala zahraniční studijní stáž na Sibeliově Akademii v Helsinkách v oboru hudební technologie. Tam se věnovala elektroakustické kompozici pod vedením Alleandra de Monte Oca a Alleandra Olarte a hře na violoncello
ve třídě Raima Sarioli. V roce 2022 získala cenu Hlávkovy nadace.
Během studií se zúčastnila řady mezinárodních hudebních kurzů, kde měla možnost pracovat např. s E. Osadchy nebo K. Žvakem. Několikrát vystoupila v rámci koncertů Nadace Bohuslava Martinů a odehrála řadu sólových recitálů v ČR, Makedonii, Kanadě a Finsku.
Jako hudební režisér spolupracuje s řadou sólistů jako Svetlana Smolina, Vladimir Milošević, Gert Hecher, ansámblů – Kukal Quartet, Corvus quartet a orchestrů Barokní orchestr Pražské konzervatoře, Český národní symfonický orchestr.
Mimo jiné navazuje spolupráci s nejrůznějšími umělci napříč uměleckými obory. Jako interpret-performer se zapojila do projektů UMPRUM.wav na Salone di Mobile Miláno
ve spolupráci s D3 UMPRUM a Never Sol a Out of Comfort od choreografky Michaely Dzurovčínové. V oboru sound design spolupracovala na projektech Picturam (taneční představení od Evi Rezové), Schena Maaro(Sound design and Performance na módních přehlídkách „We are Next“, „Diplomaselection“ pro kolekci od návrhářky Sylvie Leitmannové) nebo taneční představení Poutníci od choreografky Anny Benhákové.
